lis 2014

Zespół Szkół w Jankowie Przygodzkim, Gmina Przygodzice i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej Gminy Przygodzice

wraz z

Zespołem Szkół w Beja w Portugalii, Gminą Beja w Portugalii, Firmą EDIA, (zajmująca się dystrybucją wody), oraz Firmą EMAS (miejskie przedsiębiorstwo wodociągów)

od kilku miesięcy realizują wspólnie projekt pn. "Recyclable Energy with Natural Efficiency and Water: our Future", który ma na celu wymianę doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii w naszych krajach.

Projekt Recyclable Energy with Natural Efficiency and Water: our Future to projekt skierowany do środowiska uczniów, nauczycieli, pracowników i mieszkańców naszej społeczności. Przede wszystkim skupia się on na wymianie informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Projekt ma za zadanie uwrażliwić uczniów i dorosłych na kwestie ochrony środowiska, aby zrozumieli dlaczego i jak zachować ten skarb dla następnych pokoleń. Działania w ramach projektu są odpowiedzią na specyficzne potrzeby takie jak efektywność energetyczna, oszczędność wody, zrównoważona konsumpcja, korzystanie z czystej energii elektrycznej i różne sposoby wytwarzania energii, wymiany wiedzy i doświadczeń obu regionów w celu wypracowanie wspólnego podejścia do istniejących problemów, porównywaniu metod ochrony środowiska, nowe zwyczaje, efektywniejsze formy produkcji i sposobów działania w duchu "odnawialnych źródeł energii".

Większość działań w ramach projektu odbywa się w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim, ale projekt polega również na wymianie międzynarodowej. W związku z tym przedstawiciele Portugalii dwukrotnie gościli już w Polsce, podobnie przedstawiciele strony polskiej- dwukrotnie gościli już w Portugalii.
Autorem projektu jest Anna Szymanowska- prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej Gminy Przygodzice

Strona internetowa projektu Comenius REGIO

Projekt ALQUEVA to rządowy projekt realizowany przez firmę EDIA, który jest największym w Europie systemem nawadniającym służącym kilku regionom Portugalii. Transportuje on systemem kanałów i rurociągów wodę do rolników, którzy na swoich działkach montują instalacje do podlewania widoczne na filmie czy np. nawadnianie kropelkowe. Umożliwia on uprawę roślin i winnic przez rolników nawet wtedy kiedy przez kilka miesięcy nie pada deszcz (co w Portugalii często ma miejsce).

W poprzednich latach Zespół Szkół w Jankowie Przygodzkim realizował już wiele innych projektów w m.in. w ramach programu Comenius:
Opisy projektów na stronie internetowej Zespołu Szkół

Ponadto Gmina Przygodzice w ubiegłym roku zakończyła realizację projektu pn."Poprawa jakości nauczania języków obcych w szkołach Gminy Przygodzice" w ramach którego 14 nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego ze Szkół Gminy Przygodzice wyjechało na dwutygodniowe zagraniczne staże.
Partnerem tego projektu było nasze Stowarzyszenie, a autorem projektu wiceprezes Stowarzyszenia "Rozwój i Edukacja" Tomasz Sobczak.
www.przygodzice.pl - "Staż dla języka"

3,743,486 unikalne wizyty / Copyrigt © 2008 - 2024 by kRis