paź 2015

W dniu 8 października 2015 roku, uczniowie klasy II i III z Zespołu Szkół w Jankowie Przygodzkim, pod opieką Pani Anny Olszewskiej, Marii Górskiej i Małgorzaty Wojtasik odwiedzili 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W wyjeździe uczestniczył także Tomasz Sobczak, z ramienia Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki, które to organizacyjnie wspierało szkołę w organizacji wizyty. Pobyt uczniów z Jankowa Przygodzkiego był możliwy dzięki zgodzie, udzielonej przez Dowódcę 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. Mgr inż. Pil. Ireneusza Nowaka. Przed wjazdem na teren bazy uczniowie wraz z opiekunami zostali powitani przez przewodnika, który to towarzyszył im przez cały czas pobytu w jednostce wojskowej nr 1158. Pierwszym punktem pobytu były odwiedziny w siedzibie lotniskowej straży pożarnej, w której to uczniowie zobaczyli sprzęt i wyposażenie strażaków z wojskowej straży pożarnej. Specjalnie dla grupy został przygotowany pozorowany alarm bojowy połączony z wyjazdem dwóch wozów bojowych i pokaz działania armatek wodnych. Następnie grupa udała się do hangaru technicznego w którym prowadzone były prace serwisowe na samolocie F 16C i F 16D Jastrząb. Z uwagi na dostęp do wewnętrznych instalacji samolotu i tajemnicę wojskową nie mieliśmy możliwości wykonywania zdjęć pamiątkowych w hangarze. Każdy uczeń mógł zobaczyć najnowszy samolot bojowy Polskich Sił Powietrznych z bliska, porozmawiać z mechanikiem samolotu, zapoznać się ze szczegółami technicznymi maszyny i nie tylko …. Wszyscy byli pod wrażeniem czystości hangaru technicznego. Na koniec pobytu uczestnicy udali się do zabytkowej kolekcji samolotów bojowych, przechowywanych na terenie bazy, które to znajdują się pod stałą opieką Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupy Archeo Łask”.
Uczniowie zobaczyli samoloty TS-11 Iskra, Lim 2/Mig 15, Mig 21, Su 22, PZL I 22 Iryda, Mig 29, Mig 23 i śmigłowiec Mi-2.

Każdy uczeń był zobowiązany do zebrania informacji z wycieczki na otrzymanym formularzu imiennym. Z tego powodu Pan przewodnik miał wiele pytań, których odpowiedzi były potrzebne do przygotowania formularza. Każdy uczeń przygotował swój dokument wzorowo, a w nagrodę otrzymał małą niespodziankę przygotowaną przez Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki.
Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem, Jeśli ktoś chce wiedzieć ile hektarów zajmuje lotnisko wojskowe pod Łaskiem lub ile kosztuje jedna godzina lotu samolotu F 16 Jastrząb, proszę pytać uczniów klasy II i III Zespołu Szkół w Jankowie Przygodzkim... oni wiedzą.

Z pozdrowieniem
Tomek Sobczak