paź 2010

Opis ze strony www.jankowprzygodzki.com

Janków Przygodzki -wie? po?o?ona w gminie Przygodzice, zamieszkiwana obecnie przez ok. 1500 osób. W XVII wieku zwana Jankowo Wysockie, pó?niej te? Janków Przygodzicki.

Historia: pierwsze ?ród?a pisane w których wymieniany jest Janków Przygodzki pochodz? z pocz?tku XV wieku, osada by?a wówczas w?asno?ci? rycersk? i nale?a?a do parafii w Wysocku Wielkim. Znaleziska archeologiczne z tego terenu pozwalaj? s?dzi?, i? ju? du?o wcze?niej wyst?powa?y na tym terenie skupiska osadnicze. Od 1779 roku wie? zosta?a przy??czona do parafii w Ostrowie Wielkopolskim w której pozostawa?a do 1925 roku, gdy przy wybudowanym w Jankowie Przygodzkim ko?ciele utworzono parafi?.

Po?o?enie
: wie? jest po?o?ona 3km na po?udnie od Ostrowa Wielkopolskiego, nad rzek? Barycz, na skraju Parku Krajobrazowego i Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków „Dolina Baryczy". W pobli?u przebiega linia kolejowa oraz droga krajowa nr 11.

Warto zobaczy?: Neobarokowy ko?ció? ?w. Józefa z 1925 roku, wg projektu Adama Ballenstaedta; Izb? Pami?ci Powsta?ców Wielkopolskich w Zespole Szkó? w Jankowie Przygodzkim; Pomnik po?wi?cony Powsta?com Wielkopolskim; Drewniany krzy? z XIX wieku.

3,731,653 unikalne wizyty / Copyrigt © 2008 - 2024 by kRis