sie 2011

Jeszcze do końca sierpnia można ubiegać się o usunięcie ze swojej posesji wyrobów zawierających azbest z 80% dofinansowaniem. Szkodliwy dla zdrowia materiał usunie i zutylizuje specjalistyczna firma.

Azbest najpowszechniej występuje w płytach cementowo-azbestowych (eternit, karo) stosowanych do pokrycia dachów i elewacji. Im bardziej płyty są zniszczone (na wskutek działania czynników atmosferycznych lub uszkodzeń mechanicznych) tym więcej włókien azbestu uwalnia się do środowiska. Najbardziej niebezpieczne są najmniejsze, niewidoczne dla oka włókna, które unoszą się w powietrzu i są wdychane przez ludzi. Mikroskopijne cząstki tego materiału na zawsze pozostają w płucach i mogą powodować choroby nowotworowe.

Aby pozbyć się ze swojego otoczenia szkodliwego dla zdrowia czynnika mieszkańcy Powiatu Ostrowskiego powinni zgłosić się do właściwego terytorialnie urzędu miasta lub gminy. Wnioski będą przyjmowane jeszcze tylko do 30 sierpnia. W przyznawaniu dofinansowania decydujące znaczenie będzie miała kolejność zgłoszeń.

- W pierwszej edycji z dofinansowania mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne posiadające nieruchomość na terenie Powiatu Ostrowskiego, na której znajdują się wyroby i materiały zawierające azbest. W tym roku rozszerzyliśmy tę ofertę również na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet członków Polskiego Związku Działkowców – wyjaśnia Zbigniew Ignor, z-ca naczelnika Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Podmioty, które zadeklarują udział w programie pokrywają koszty usunięcia azbestu jedynie na poziomie 20 % całkowitej wartości zadania, pozostałą część sfinansuje powiat w ramach zgromadzonych funduszy. Maksymalna kwota dofinansowania dla osoby fizycznej to 7.000 zł a dla innego podmiotu 10.000 zł. Dofinansowanie nie obejmuje wykonania nowego pokrycia dachowego.

Usuwaniem i utylizacją azbestu w ramach powiatowego programu zajmie się wyłoniona w drodze przetargu firma F.H.U. Elżbieta Perz z Ostrowa Wielkopolskiego. Szczegółowe informacje na temat realizacji programu w poszczególnych gminach oraz niezbędne druki znajdują się na stronach internetowych urzędów.

Powiatowy program usuwania wyrobów zawierających azbest realizowany jest we współpracy ze wszystkimi jednostkami samorządowymi z terenu Powiatu Ostrowskiego. Środki na ten cel pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z budżetu Powiatu Ostrowskiego oraz z budżetów poszczególnych gmin. Wartość całego zadania zaplanowano na 373 tys. zł. W ubiegłym roku udało się usunąć z terenu Powiatu Ostrowskiego ponad 200 ton wyrobów zawierających azbest, a całkowita wartość prac wyniosła około 130 tys. zł, z czego blisko 109 tys. pochodziło z puli zabezpieczonej w ramach programu.

Źródło: www.powiat-ostrowski.pl

3,743,643 unikalne wizyty / Copyrigt © 2008 - 2024 by kRis