Warto przypomnieć zasady zachowania, które i w takich przypadkach mogą utrudnić działanie złodziejom.
Przede wszystkim zawsze należy zachowywać czujność w odniesieniu do tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Na przykład, jakie samochody i jakie osoby podejrzanie „kręcą się" w pobliżu naszego lub sąsiadów domu.
Rozpoznania zasobów mieszkaniowych złodzieje mogą dokonywać w różny sposób, na przykład podając się za domokrążnych handlowców, sprzedających drobne artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, dywany itp. a jednocześnie wnikliwie rejestrując zasoby gospodarstwa.
Dobre stosunki z sąsiadami to jedna z najprzydatniejszych rzeczy w naszym życiu. Nic tak nie szkodzi naszemu bezpieczeństwu, jak obojętność na cudzą szkodę. Dzielmy się nawzajem uwagami, wymieniajmy się telefonami. Nieraz wystarczy jeden telefon wykonany do sąsiada, by uspokoić się, że widzimy w domu osoby wyjątkowo, tylko dlatego, że sąsiad dzisiaj ma wolne. On odwdzięczy się nam tym samym. Na takich zasadach budujmy swoje małe społeczności. Im więcej nas ze sobą współpracuje, tym lepiej.
Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych zasadach zabezpieczenia domu. Zamykane na klucz furtki i bramy ogrodzenia oraz drzwi wejściowe, najlepiej lite lub antywłamaniowe to podstawa. Można, prócz zamykanych na klamki z zamkiem okien, uzbroić je w folię antywłamaniową, uniemożliwiającą ich rozbicie. Jednak najważniejsze jest to, by w czasie naszej nieobecności wszystkie okna i drzwi były pozamykane. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zamontujmy systemy alarmowe w naszym domu.
Pamiętajmy, że każda informacja o nietypowych, nawet z pozoru drobnych wydarzeniach w naszej okolicy, przekazana policji, może okazać się bardzo istotna przy ustalaniu złodziei - włamywaczy.
Źródło: ostrow24.tv / policja w Ostrowie Wlkp. - Krzysztof Kula
Podziel się z innymi: | |
Facebook - Lubię To: |
|